Kas yra IPMI ir kaip naudotis IPMI sąsaja?
IPMI (angl. Intelligent Platform Management Interface) yra nuotolinių serverių stebėjimo ir valdymo sąsaja. Net jeigu operacinė sistema neveikia arba serveris yra išjungtas, IPMI leidžia nuotoliniu būdu atlikti įvairias užduotis.
Šiame straipsnyje aptarsime, ką reiškia IPMI sąsaja, kodėl ji yra svarbi nuotoliniam serverių valdymui bei kaip veikia IPMI valdymo įrankiai.
IPMI sąsaja ir jos svarba serverių valdyme
Kaip jau minėjome pradžioje, IPMI reiškia intelektualią platformos valdymo sąsają (angl. Intelligent Platform Management Interface). Paprastai tariant, ši sąsaja yra standartizuotų specifikacijų rinkinys, skirtas nuotolinių serverių valdymui.
IPMI yra industrijos standartas, kurį sukūrė kompanijos „Intel“, „Dell“, „Hewlett Packard“ ir „NEC“.
IPMI sistemos komponentai
Pagrindiniai IPMI sistemos komponentai yra šie:
- Pagrindinis valdymo kontroleris (BMC, angl. Baseboard Management Controller) – mikrovaldiklis, integruotas į pagrindinę serverio plokštę. Jis veikia kaip pagrindinis valdymo sistemos kontroleris ir yra valdomas per sąsają.
- Išmani korpuso valdymo magistralė (ICMB, angl. Intelligent Chassis Management Bus) – BMC dalis, leidžianti vienam serverio korpusui komunikuoti su kitu.
- Išmani platformos valdymo magistralė (IPMB, angl. Intelligent Platform Management Bus) – apjungia serverio korpuso palydovinius kontrolerius su BMC, laikantis komunikacijos protokolo reikalavimų.
- IPMI atmintis – saugo duomenis, reikalingus IPMI funkcionalumui.
- Komunikacijos sąsajos – apjungia vietines sistemos sąsajas, nuosekliasias (serial) sąsajas, LAN sąsajas bei ICMB ir PCI valdymo magistrales.
BMC yra pagrindinis IPMI sistemos komponentas, užtikrinantis sąsają tarp programinės įrangos ir platformos aparatinės įrangos. Nuotoliniam serverių stebėjimui ir valdymui naudojami specialūs valdymo portalai arba įrankiai, kurie prisijungia prie BMC per IPMI.
Kam yra naudojama IPMI sąsaja?
IPMI sistemos yra skirtos nuotoliniam kompiuterių serverių valdymui. Jos veikia nepriklausomai nuo serverio operacinės sistemos (OS) ir gali būti naudojamos net tada, kai serveris yra išjungtas, prieš paleidžiant OS arba po sistemos gedimo.
IPMI sistemos serverių administratoriams padeda:
- Nuolat stebėti serverio būklę ir gauti įspėjimus apie galimus sistemos gedimus. Naudodamiesi IPMI, administratoriai gali stebėti įvairius sistemos parametrus, tokius kaip temperatūra, įtampa, ventiliatorių greitis ar energijos suvartojimas;
- Atkurti ir iš naujo paleisti serverius;
- Įjungti ir išjungti serverį;
- Pasiekti BIOS (bazinę įvesties/išvesties sistemą) ir atlikti pakeitimus be SSH prisijungimo ar operacinės sistemos naudojimo;
- Atlikti programinės-aparatinės įrangos atnaujinimus ir spręsti įvairias problemas;
- Registruoti serverio duomenis.
IPMI sąsajos konfigūracijos keitimas yra paprastas procesas, kurį gali atlikti beveik kiekvienas serverių administratorius.
IPMI – galingas įrankis
IPMI, kaip ir kiti nuotolinio serverių valdymo įrankiai, suteikia įmonėms galimybę centralizuoti IT išteklius ir optimizuoti darbo laiką. Pagrindinis skirtumas tarp IPMI ir kitų nuotolinių serverių valdymo sistemų yra tas, kad IPMI sąsaja yra galingesnė nei kitos alternatyvos. Pavyzdžiui, operacinėmis sistemomis pagrįstos sąsajos neleidžia pasiekti sistemos už operacinės sistemos ribų. Atlikti įvairius veiksmus naudojant IPMI yra itin paprasta, pavyzdžiui, įjungti/išjungti serverį arba nuotoliniu būdu įdiegti programinę įrangą.
Kaip sukonfigūruoti ir įjungti IPMI savo serveryje?
Norėdami sukonfigūruoti ir įjungti IPMI savo serveryje, reikia turėti prieigą prie BIOS arba UEFI nustatymų.
- Paleiskite serverį ir, įjungimo metu, nuolat spauskite klavišą „Delete“, kad patektumėte į BIOS/UEFI nustatymus.
- Pasirinkite IPMI skiltį ir suraskite BMC tinklo konfigūraciją.
- Įjunkite IPMI ir sukonfigūruokite nustatymus, tokius kaip IP adresas, potinklio šablonas ir numatytasis nuotolinis prieigos taškas.
- Kai atliksite pakeitimus, išsaugokite naujus nustatymus ir perkraukite serverį.
Kai serveris pradės veikti, galėsite naudotis IPMI valdymo įrankiais nuotoliniam serverio valdymui ir priežiūrai.
Skirtingos IPMI versijos
IPMI sistema buvo kelis kartus atnaujinta nuo pirmojo išleidimo 1998 metais. Naujausia versija (2.0) pasižymi patobulintomis saugumo priemonėmis, kurios yra susijusios su vartotojo identifikavimu ir prieigos teisėmis. Pagrindiniai pakeitimai apima vartotojams priskirtų sistemos valdymo teisių lygius bei griežtus slaptažodžių saugumo reikalavimus.
Kitos 2.0 versijos funkcijos:
- Programinės įrangos užkarda (angl. firewall)
- SMBus sistemos sąsaja
- VLAN palaikymas
- Šifravimo palaikymas
- Standartizuoti ir specifiniai OEM naudingosios apkrovos (angl. payload) tipai
Dažniausiai užduodami klausimai
Ką reiškia IPMI sąsaja ir kaip ji naudojama?
IPMI yra intelektuali platformos valdymo sąsaja (Intelligent Platform Management Interface). Paprastai tariant, ji yra naudojama nuotolinių serverių valdymui ir stebėjimui.
Kokie įrankiai yra naudojami IPMI valdymui?
Paprastai, IPMI yra valdomas naudojant specialius IPMI valdymo įrankius, kurie prie aparatinės įrangos pagrindo valdymo kontrolerio jungiasi per IPMI sąsają.
Kuo IPMI protokolas skiriasi nuo nuotolinio valdymo programinės įrangos?
IPMI yra žymiai galingesnis už nuotolinio valdymo programinę įrangą. IPMI jums suteikia nuotolinę prieigą prie BIOS (bazinės įvesties/išvesties sistemos), maitinimo šaltinio bei jutiklių.
Kaip pasiekti IPMI prievadą nuotoliniam serverio valdymui?
Norėdami pasiekti IPMI prievadą nuotoliniam serverio valdymui, prisijunkite prie serveriui dedikuoto valdymo prievado, kuris paprastai naudoja IPMI. Pirmiausia įsitikinkite, kad IPMI prievadas yra prijungtas prie tinklo ir turi priskirtą IP adresą (naudojant DHCP arba statinę konfigūraciją). IPMI žiniatinklio sąsają galite pasiekti į žiniatinklio naršyklę įvedę IPMI IP adresą arba naudodami IPMI įrankį, pavyzdžiui, IPMItool, skirtą komandų eilutės valdymui. Įsitikinkite, kad jūsų tinkle atidaryti reikiami prievadai, pavyzdžiui, 623 (IPMI per UDP).
Kokia sąsaja yra naudojama nuotoliniam serverių ir tinklo įrenginių valdymui?
Dažniausiai, IPMI (Intelektualios platformos valdymo sąsaja) yra skirta nuotoliniam serverių valdymui. IPMI suteikia administratoriams galimybę stebėti, valdyti ir spręsti problemas, net jei serveriai yra išjungti arba neveikia. IPMI sąsaja veikia nepriklausomai nuo operacinės sistemos (OS) ir yra pasiekiama per dedikuotą tinklo prievadą. Panašiai kaip IPMI, SSH arba HTTP/HTTPS protokolų sąsajos taip pat gali būti skirtos nuotoliniam tinklo įrenginių, tokių kaip maršrutizatoriai ir jungikliai, valdymui, naudojant GUI arba komandų eilutės sąsają.
Kaip veikia IPMI valdymo įrankiai?
IPMI sąsają paprastai galite pasiekti per valdymo įrankį. Prie savo IPMI valdymo įrankio galite prisijungti LAN arba internetu. Valdymo įrankis prisijungia prie BMC (angl. Baseboard Management Controller) serverio motininėje plokštėje per IPMI, naudojant interneto protokolą (IP).
Per BMC galite prisijungti prie serverio BIOS, CPU, operacinės sistemos, maitinimo šaltinio ir jutiklių.