NaaS samprata: tinklo paslaugų ateitis

Norėdamos išlaikyti konkurencingumą ir sklandų paslaugų veikimą, įmonės ieško patikimų tinklo sprendimų. Naudodamiesi debesų kompiuterijos privalumais, NaaS tiekėjai leidžia įmonėms paprastai pasiekti ir valdyti savo tinklo infrastruktūrą. Be to, ši sistema turi daugybę pranašumų lyginant su standartiniais tinklo modeliais, įskaitant ekonomiškumą, išteklių valdymą pagal poreikį ir lankstumą. 

Šis straipsnis padės suprasti pagrindinius NaaS elementus, pranašumus bei iššūkius, kuriuos reikia apsvarstyti prieš renkantis šį tinklo sprendimą. 

Kas yra tinklo paslauga (NaaS)?

Tinklo paslaugos (angl. Network as a Service arba NaaS) yra debesų kompiuterijos paslaugų modelis, suteikiantis įmonėms tinklo infrastruktūrą. Dažniausiai, tiekėjai sudaro sąlygas įsigyti šias paslaugas prenumeratos pagrindu. Tai leidžia įmonėms greitai ir efektyviai valdyti savo tinklo infrastruktūrą, nesirūpinant papildomos įrangos įsigijimu, atitinkamų specialistų samdymu ir panašiai. 

Pagrindiniai NaaS komponentai

  • Virtualizuoti tinklo ištekliai. Vietoj fizinių įrenginių, tinklo paslaugos yra teikiamos per programinę įrangą, kuri veikia debesų kompiuterijos infrastruktūroje. Tai leidžia efektyviai keisti tinklo konfigūracijas pagal poreikį.
  • Automatizuotas tinklo valdymas. Tinklo paslaugų (NaaS) tiekėjai naudoja pažangias automatizavimo priemones, kurios padeda stebėti, valdyti ir optimizuoti tinklo našumą. Tai sumažina rankinio darbo poreikį ir pagreitina procesus. 
  • Paslaugų poreikio valdymas. NaaS įgalina įmones didinti arba mažinti tinklo išteklius pagal poreikį. Tai gali būti papildomo pralaidumo (angl. bandwidth) pridėjimas arba tinklo plėtimas į kitas šalis.

Kodėl verta rinktis tinklo paslaugas?

Paprastesnis infrastruktūros valdymas

Vienas iš pagrindinių veiksnių, skatinančių įmones pasirinkti tinklo paslaugų (NaaS) modelį, yra paprastas infrastruktūros valdymas. Paprastai, įmonės turi skirti dideles investicijas specialistams, fizinei įrangai bei daug laiko reikalaujančioms įrangos priežiūros užduotims. Užtikrindamas optimizuotus ir nuolat prižiūrimus tinklus, NaaS modelis leidžia įmonėms pamiršti šiuos iššūkius ir susikoncentruoti į savo pagrindines veiklas. 

Lankstumas

Norėdami prisitaikyti prie besikeičiančių verslo poreikių, šiuolaikiniai tinklo sprendimai turi būti lankstūs. Tinklo paslaugos leidžia įmonėms paprastai reguliuoti savo tinklo išteklius. Lankstumas yra ypač naudingas sparčiai augančioms ar sezoninius pokyčius patiriančioms įmonėms.

Ekonomiškumas

Pasirinkus tradicinį modelį, pradinės investicijos į įrangą gali būti didelės, o nuolatinės priežiūros išlaidos taip pat greitai išauga. Tinklo paslaugų (NaaS) modelis dažniausiai leidžia įmonėms mokėti tik už tuos išteklius, kuriuos jos sunaudoja. Be to, prenumeratos modelis leidžia įmonėms geriau prognozuoti ir valdyti IT biudžetus.

Saugumas

Saugumas yra pagrindinis prioritetas bet kuriai organizacijai, o tinklo paslaugų (NaaS) tiekėjai dažniausiai siūlo ne tik pačią paslaugą, bet ir saugumo užtikrinimo priemones. Šios priemonės apima šifravimą, užkardas (angl. firewalls), įsilaužimo į sistemą aptikimo funkcijas ir pan. NaaS sprendimai taip pat yra reguliariai atnaujinami, kad būtų užtikrinta, jog jie išliktų saugūs prieš pačias naujausias kibernetines grėsmes.

Našumas

Pasinaudodamos tinklo paslaugų (NaaS) sprendimais, įmonės gali padidinti savo tinklo našumą. Dažniausiai siūlomos dinaminio pralaidumo ir globalaus tinklo paskirstymo funkcijos padeda įmonėms optimizuoti našumą pagal poreikius. Tai ypač svarbu organizacijoms, turinčioms klientų bazę visame pasaulyje. NaaS sprendimai gali užtikrinti mažą delsą (angl. low latency) ir automatiškai paskirstyti išteklius ten, kur jų labiausiai reikia.

Iššūkiai, renkantis tinklo paslaugas (NaaS)

Nors tinklo paslaugų (NaaS) modelis siūlo daugybę privalumų, įmonės turi žinoti tam tikrus iššūkius, susijusius su šio modelio diegimu.

Integracija su esamomis sistemomis

Tinklo paslaugų integravimas į egzistuojančią įmonės IT infrastruktūrą gali būti sudėtingas procesas. Ne paslaptis, kad įmonėms gali prireikti reikšmingų infrastruktūros pakeitimų, norint išspręsti suderinamumo problemas tarp debesų paslaugų (angl. cloud services) ir senesnių sistemų. Įmonės turėtų gerai apgalvoti ir suplanuoti integracijos procesą, kad išvengtų neigiamo poveikio verslo operacijoms.

Priklausomybė nuo tiekėjų

Kai įmonė įsipareigoja konkrečiam tinklo paslaugų (NaaS) tiekėjui, pakeisti tiekėją dėl tinklo konfigūracijų ir duomenų migracijos iššūkių gali būti sudėtinga. Norint sumažinti šią riziką, įmonės turėtų atidžiai įvertinti paslaugų sutartis (SLAs) ir įsitikinti, kad pasirinktas tiekėjas gali patenkinti jų ilgalaikius poreikius.

Duomenų privatumas

Įmonės, naudojančios debesyje esančius tinklo išteklius, turi užtikrinti, kad jų tinklo paslaugų (NaaS) tiekėjas atitinka įvairius reguliavimus ir duomenų apsaugos standartus. Priklausomai nuo sektoriaus, verslai gali turėti griežtus duomenų privatumo reikalavimus, tad svarbu bendradarbiauti su tiekėju, kuris atitinka ir laikosi šių standartų. 

Tinklo paslaugų (NaaS) ateitis 

NaaS ateitis yra glaudžiai susijusi su šiuolaikinių technologijų plėtra. Prognozuojama, kad dirbtinis intelektas (DI) ir mašininis mokymasis (MM) patobulins tinklo paslaugų sprendimus, pavyzdžiui, palengvins tinklų priežiūrą, dar labiau padidins našumą bei automatizuos saugumo sprendimus. 

Be to, krašto kompiuterija (angl. edge computing) ir 5G integracija su tinklo paslaugų sistemomis toliau gerins ryšio galimybes. Įmonėms vis labiau pasitikint duomenų apdorojimu realiu laiku, šios technologijos leis teikti greitesnes ir patikimesnes tinklo paslaugas, ypač sveikatos priežiūros, finansų ir autonominių automobilių srityse.

Apibendrinimas

Tinklo paslaugų (NaaS) modelis keičia tai, kaip įmonės šiais laikais valdo savo tinklo infrastruktūrą. NaaS modelis suteikia įmonėms lankstumą, gebėjimą kontroliuoti išteklius pagal poreikius bei ekonomiškesnį tinklo infrastruktūros sprendimą. Nors keli iššūkiai išlieka, tinklo paslaugų privalumai, tokie kaip paprastesnis valdymas, saugumas ir našumas, daro šį modelį tinkamu pasirinkimu šiuolaikinėms įmonėms.

Apie autorių
Agneta Venckute is the Marketing Manager at Hostline with over 6 years of experience in technology marketing. Her love for creative problem-solving and exploring new technological advancements drives her to design engaging marketing campaigns that captivate and educate consumers.
Prenumeruokite mūsų naujienlaiškį